Dismiss Notice
Food and Drug Administration (FDA) Disclosure:

The statements in this forum have not been evaluated by the Food and Drug Administration and are generated by non-professional writers. Any products described are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

Website Disclosure:

This forum contains general information about diet, health and nutrition. The information is not advice and is not a substitute for advice from a healthcare professional.

To all the 2-3 times a day smokers

Discussion in 'Experienced Cannabis Enthusiasts' started by Ganj0la, Mar 2, 2010.

  1. All the tokers who smoke 2-3 times a day, what kind of deals do you get for what you buy?

    Do you buy or do you grow?

    How did you start growing and what kind of conditions do you grow in?

    Im trying to restart my smoking after spending way to much my firs time around. I want to find efficient and strategic ways to obtain large quantities of weed to support my smoking.
     
  2. I can get an O of dank round these parts for anywhere from $240 to $300, depending on who I am getting it from and where they are getting it...

    I try and never buy less than 1/2 at a time. Too expensive! Definitely planning on having a personal use only grow up and running before years end.
     
  3. buy in larger quantities and smoke only .2 or .3 of a g at a time. Use your judgement, if your high stop smoking. This will keep your tolerance down and you will use less weed, this is what i do.
     
  4. I just buy grams of dank for $20 but that's pretty expensive and im thinking about getting a half ounce or something soon (in college so parents monitor what i buy some times)
     
  5. i smoke atleast 3 times a day every day all year round..... i buy ounces and smoke for freee
     
  6. Buy in larger quantities is a good way to start.

    Maybe consider buying a vaporizer.

    DONT roll blunts/joints/spliffs they are all fun and dandy and I smoke them on occasion but
    they waste weed.

    Eventually you will come across deals when you start to buy more and as for growing just look up the stuff GC has in the growing section. You can learn on your own its not too difficult!

    GL HF!!!!
     
  7. I smoke 2 or more times a day. I will just buy $10 or $20(.8-1gram) sacks. It eats my money like a motherfucker. Thus why I live at home. Also no job doesnt help my money problem.
     
  8. I can buy a fat sack of mids for like 4-5 a gram, bought a half o of some straight mids for 40 a few nights ago
     
  9. All I smoke is blunts and joints. I dont see how they waste weed. Then again I dont smoke out a pipe regulary so I dont know the difference.
     
  10. Joints and blunts are constantly burning away you weed. Pipes and bongs you only use a small amount, dont waste any and it goes straight to your head.
    When im low on stuff im stricktly on pipes and bongs to get the most out of it. Try it!
     
  11. I buy an oz for around 120-140 and smoke a couple joints a day (spread out over the day) I like this better than smoking from a pipe or bong...simply because its more relaxing for me to smoke off a doob...I just prefer that. My neighbor smokes out of a pipe and he always runs out of his oz weeks before I do. Seems to work for me.
     
  12. fuk that i cant b tellin yall this shit
     

  13. Yeah, and that make sense.

    Usually i just buy either a few grams a week or an 1/8th and when i have it i smoke like a chimney, then i will have like a 3-4 day break and start again :hello:
     
  14. Used to buy ounces for 300 when I was smoking a lot, now I just buy an eighth and only smoke at night and it'll last for a while.
     
  15. I got a half O of dank the other day from my man for $60. I gave a quarter to an acquaintance for $40, so I copped a quarter of dank to myself for $20. :hello:
     
  16. Grow my own in the summertime

    buy zips in late winter and spring


    maybe one every month and a half or so


    shits expensive when i buy it (boston area. yall know how it is :/ )
    usually 400 for an ounce (premium buds.)

    if the timing is good i'll go in with a couple friends and my brother on a larger quantity and the savings are tremendous
    maybe 50 - 100 on the ounce



    going to figure out an indoor growing situation when i get a bigger place :cool:
     
  17. I would say invest in a vaporizer, I have one and find myself using SOOOO much less than I had prior to it. I can keep high all day off a gram sometimes less. If you use mangos it will help sustain your high easier as well.

    I am looking to grow because like you I think it will be cheaper. But for now I buy in large quantities of high grade (ounces) and buy quarters of mids and such to mix in together. It's been working so far.
     
  18. 1/8 of chronic once a week when i'm paying full price ($60). Chronic is delivered via vaporizer (.2) and joints (.5) I supplement this by purchasing dubs of kb for blunts (1g). I average spending around $70 a week, $10 a day. Great for a student with little income.
     
  19. I buy a couple QPs a month, probably like three. i sell to my friends, nothing too big or commercial. they're gonna get it anyway, might as well be from me.

    i pay 325 a QP of high mids.
     

  20. I've been buying from the same guy for over 5 years. I just found a dealer I trusted.

    I buy. I've always wanted to grow.

    My advice for starting up regularly smoking again is to first make sure you have a decent job so you don't spend every penny you get on weed. Next, find a reliable dealer or trusted source to buy growing product from. Look around online, ask what types of deals should you be looking out for and how to tell if you're getting scammed.

    Also, always bring a scale with you so you can see how much you're getting. Just test the waters with different amounts and see what seems to be sufficient for you and would be a reasonable amount of money to spend. If you feel you've started smoking too much again then maybe move down a weight or take a T break to lower your tolerance.
     

Share This Page