Food and Drug Administration (FDA) Disclosure:

The statements in this forum have not been evaluated by the Food and Drug Administration and are generated by non-professional writers. Any products described are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

Website Disclosure:

This forum contains general information about diet, health and nutrition. The information is not advice and is not a substitute for advice from a healthcare professional.

of edibles where you live

Discussion in 'Weed Edibles' started by Neegabutt, Feb 13, 2014.

  1. #1 Neegabutt, Feb 13, 2014
    Last edited: Feb 13, 2014
    I'm in a southeastern state and have seen decently potent brownies or lollipops going for as much as $15 dollars. Some other brownies for $10 as well as some canna caps at $10.

    How much do y'all pay for edibles? I'm not in a medical state btw




    Sent from my iPhone using Grasscity Forum
     
  2. Dealers never have edibles around here and I dont have a card yet but I have seen people sell homemade brownies for 5-10 each, though they're usually weak and not made well
     
  3. brownies and lolipos here are $5. for the ones with a 1/8th in em. never hit me tho. not worth. it only edible that hit me are the ones i make nd those have reclaim in em
     
  4. Damn! Well I guess they weren't made correctly or possibly you have digestive issues.

    But still, that means they're paying $1.43 per gram of weed! That's not even including production costs and overhead. Haha do you mind me asking where you're from?


    Sent from my iPhone using Grasscity Forum
     
  5. Thanks for the input Chris. So there's still a black edible market even though you're in a medical state? That's interesting


    Sent from my iPhone using Grasscity Forum
     
  6. i can buy cakes for around £5, my friend just set up a baking business 
     
  7. Any idea how much weed per cake your getting?
     
  8. she does 0.3g and 0.5g cakes, the 0.5g ones are £7
     
  9. I make my own so whatever supplies cost.  Just got 10 oz of once run for $50.  Should be able to make a ton.:D
     
  10. Usually 5-10 per cookie/brownie, etc and aren't usually very good. However, I recently met a grower who makes and sells various treats (rice crispy, coca puffs, anything you request really) at a dozen for $25, and they are potent as hell. Fucking love this guy

    Sent from the leaner dome, my crib on the moon.
     
  11. live in a shitty state/have no edible hook up.
     
  12. Yea there are still no dispensaries here, and its not easy to get a card

    Sent from my SCH-I535 using Grasscity Forum mobile app
     
  13. I never fuck with edibles. Don't see the point half the fun is the smokin part


    Sent from my iPhone using Grasscity Forum
     
  14. I like to put 112 grams into 28 brownies. I don't sell them but If I were going to they'd have to be at least $20 being the fact there is more than an eighth per brownie.
     
Loading...

Share This Page