Im Trying To Figure Out How Much One Grow Costs With My Set-Up

Discussion in 'Growing Marijuana Indoors' started by SlightlyStonedSD, Jul 10, 2014.

  1. I'm trying to see how much my homegrown actually costs per zip and I'm doing the math as i write this.

    I'm not including reusable equipment like pots, tent, lights. Just electricity, soil, nutrients, seeds/clones.

    All my prices are estimates because I don't have receipts with me, I'll use my last grow as an example.

    Seeds: $10 x 4 = $40

    Running a 600 watt light 18/6 for 30 days and 12/12 for 60 days uses about 750 kWh. I'm not sure exactly how much I get charged per kWh I know if you go over a limit it jumps up to $0.33 but I think I average around $0.20/kWh so that's $150

    I've been using fox farm trio and cal/mag for like $60 but those have lasted basically 3 runs so I'll count it as $20 for one

    FFOF soil is about $20 and lasted two grows.So count $10

    So that's $220 for my last run and my final dry weight was 7.5 zaps

    Well that comes out to $29.33/oz :) I might have underestimated electricity costs but even if it's 33% higher that would bring my cost up to $36/oz lol.

    Best investment of my life thus far!

    Questions/corrections/comments always welcome
     

Share This Page