Food and Drug Administration (FDA) Disclosure:

The statements in this forum have not been evaluated by the Food and Drug Administration and are generated by non-professional writers. Any products described are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

Website Disclosure:

This forum contains general information about diet, health and nutrition. The information is not advice and is not a substitute for advice from a healthcare professional.

How much does your weed cost relative to your income.

Discussion in 'Marijuana Consumption Q&A' started by Tetra416, Jan 15, 2013.

  1. I pay $20 NZD for one gram but always get a "3 for $50" deal from my very reliable and consistent dealer.

    I earn $15 per hour ($13 after tax) Meaning I have to work for seventy minutes to earn a gram of weed.

    So Grasscity, what is your income-weed cost ratio like? I've seen a billion "how much do you pay for weed?" threads but I thought this might add a new dimension to the question.
     
  2. I pay about 300 for an ounce, but if I sell some to some friends its usually $20 per gram, $50 for an eighth and so on.. It all depends on where you are, cost of living, and how many hands it passes through first.. next time search, there's tons of these threads.
     
  3. mines homegrown so $0
     
  4. Grow it, you wont need to work 70 mins for a gram.

    I dont know what i spend a month, it depends on when i run out of my own supply.

    I would say between £200 - £500 but some months nothing.
     
  5. i usually buy a half O or an O at a time. i go through about half a week, sometimes more sometimes less. so thats roughly 2 ounces a month, so about $360 or less a month on weed. i work for my school, 9$ and hour, 8 hours a week. so thats 72 a week, so roughly 300 a month. but i have other sources of income other than my job so i do fine.
     
  6. Get paid £347 a week net. spend anything between 40-70 a week.
     

  7. Not to single you out, but posts like these - and I've seen quite a few lately - are kind of useless. Not everyone has the ability to grow, particularly those living in smaller urban spaces and those living at home (and it seems like most on these forums do). Your pointing out that I should be growing is nice, but I think it's safe to say that each blade would know what is best for themselves given their particular circumstances.
     

  8. If I had to pay £23.76 (GBP) I would also grow my own.
     
  9. I have to work 2 hours 10 minutes-ish for a gram... fuuuuuucking hell I need a new job
     
  10. #11 Area 11, Jan 15, 2013
    Last edited by a moderator: Jan 15, 2013
    I get $320 USD Per week. I spend between $20 and $60 A week on dank. 1.7g of dank for $20.

    If I get either an electrician job or a Dock hand at the marina, I will make $475 a week starting off.
     
  11. I think about $200 a month. (2 quarters at $100 each)

    That's about 2 hours of work (before taxes).

    Re. Most of the blades seem to live at home, I haven't gotten that impression, but maybe I'm reading the wrong threads :)
     
  12. About $30 a month for the extra electricity- so not a large percentage at all! Home-grown rocks! :D


    Granny :wave:
     
  13. Being a delivery driver, I smoke based on tips, Some nights I make 80 plus and some nights I only make 30, But I usually buy a quarter for 100, and that will last me about 2-3 weeks, Although I'm about to start growing so the cost will go down quite a bit!
     
  14. Hmmm.. 2 ounces a month = $400.

    (Income related math)

    About 1/6th of my monthly income in spent on weed. After taxes. I don't know where this leaves me. ??
     
  15. I'm with granny. My cost on the last run worked out to about $12.50 per ounce.
     
  16. I could buy about an 1/8th per hour.
     
  17. Paycheck for me for every 2 weeks is usually 350 ish and tips from 2 weeks adds to 50-80 depends how busy it gets. I get about 3-4 grams of wax for 80ish so my tips usually cover my weed expenses.
     
  18. About 10$ for 3 g's.Don't ask me why , it's complicated lol
     
Loading...

Share This Page