Food and Drug Administration (FDA) Disclosure:

The statements in this forum have not been evaluated by the Food and Drug Administration and are generated by non-professional writers. Any products described are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

Website Disclosure:

This forum contains general information about diet, health and nutrition. The information is not advice and is not a substitute for advice from a healthcare professional.

how much do you spend on your habit?

Discussion in 'Seasoned Marijuana Users' started by Ryax, May 29, 2006.

  1. How much do you usually spend on your habit.. i usually buy a $10 gram every 2 days or so..
     
  2. I usaully buy 1/2 ounce and smoke 2-3 times a day and "give away" enough bud so technically I pay nothing to smoke. I pay 120 for a half ounce of dank though.
     
  3. i dont spend a single penny.. my "sharing" makes my habit free :) and thats pretty much the only reason i share..



    EDIT:
    ^^^EXACTLY THE SAME.. EXCEPT.. i pay 115 for a half O of dank.. wow.. we're like twins..
     
  4. I spend $200-$300 depending if im taking a trip to B.C. to see my parents.... I always get a half ounce, i pay $100 and usually smoke about an ounce a month and im a generous person to my fellow smokers cheers! :smoking:
     
  5. I smoke two ounces a month because i have alot of friends who smoke with me and give away alot of it, I really mean give it away, i can't bring my self to sell it. Anyway i usually spend 120 dollars a month because me and other people usually match up so its all good.
     
  6. Quarter a week? Depending on the circumstances, so about 80 a week for dankity dank nuggets.
     
  7. re-up on a QP and smoke all i want. Then just give away the rest :p
     
  8. Dont pay for weed. But litterally, i dont buy weed.

    But smoke on my own 2 -3 ounces a week, with my friends over a half pound a week with how much everyone buys.
     
  9. $60 on 1/2 ounce of chronic every 2 weeks.
    Got a little more than a 1/2 yesterday... 16g of Grapefruit Haze for $60
    I shared an eighth of the same stuff with some tourists from Miami, and they shared $40 USD with me!
    Americans...they're like made of money.
    [​IMG]
    :smoking: :smoking: :smoking: :smoking: :smoking:
     
  10. About $200 a month
     
  11. nothing!!! i hook my friends up with sacks so what i end up selling pays for my personal.
     
  12. I used to smoke around 800-900 dollars a week by myself street price. Now its a lil lower. Hope i can step it up again soon after my harvest.
     
  13. more then not made of credit not money lol
     
  14. usually never have any bud on my self... if i do its only little ammounts at least an 8th max.

    usually put in w/ bunch of homies... say about 2 to 5 and pick up anywhere from a gram to half o depending on how much money / people we got available.

    never bought anything more than half o... well at least i haven't.
     
  15. Usually go through about 1/8 -1/4 a week, though I envy all of you who get 1/2 for 100. Where I live its 200 for a 1/2.
     
  16. the wife and i spend 50-70 every 2 days i hate to know the monthly cost so you do the math...
     
  17. ya'll need to just pick up a couple ounces and save yourself a good bit of money overall
     
  18. Well I grow as well but I also hit up the dispensaries out here in Hollywood so I would say I blow about $400 a week on buying Kush, hash, clones and all sorts of different kinds of strains
     
  19. +rep


    i buy an ounce every day or every other day and smoke anywhere from a gram to an eighth a day depending on how i'm feeling.

    i pay about 320 an ounce for dank, and like most of the people stated above me in this thread, i share my bag with the community and don't have to pay a single dime to blaze all day long.

    in fact, i profit from smoking.
     
  20. I buy in bulk...zones and half a zones....take little out to smoke here and there
     

Share This Page