Food and Drug Administration (FDA) Disclosure:

The statements in this forum have not been evaluated by the Food and Drug Administration and are generated by non-professional writers. Any products described are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

Website Disclosure:

This forum contains general information about diet, health and nutrition. The information is not advice and is not a substitute for advice from a healthcare professional.

Chicago, Illinois

Discussion in 'Apprentice Marijuana Consumption' started by motorbreath, Apr 5, 2010.

  1. Hi, I'm new to this and I'd like to know about the city's prices and where to go to find some. Thanks.
     
  2. I'm from Chicago. Prices here vary but a gram is usually $20, an eighth is $60, a half an ounce is 170, and an ounce is around 400. If you're in school you can ask around, that's the easiest way or ask your friends. Do you live in Chicago?
     
  3. Yeah, I go to Loyola (live on dorm) but I'm kinda shy about asking. Guess it's the only way though, huh? As for my friends, none of them smoke.
     
  4. Yeah, thats pretty much the only way since none of your friends smoke. But you shouldn't have a hard time finding someone who smokes.
     
  5. If you're gonna break the forum rules at least do it through PM.

    And OP, don't get raped.
     
  6. Oh crap, didn't know it was against forum rules lol...
     
  7. Thanks for the help everyone, it's very much appreciated.
     
  8. It shouldn't be hard finding mary jane on a college campus. Just ask around.....no college kid is going to try and get you in trouble
     
  9. Everyone I know who goes to Loyola is pretty much against weed, but one of my stoner buddies will be transferring to there next year.
     
  10. im also from chicago but its most of the time 200 on a half ounce...if it were 170 for the half and 400 for a whole...then why wouldnt u just buy 2 halfs for 340 instead of an ounce for 4 bills?
     
  11. Lol I was about to say the same. 170 for a half O but 400 for a whole?
     
  12. Yeah halfs are usually more like $210
    $20/gram
    $60/8th
    $120/quad
    $200-210 half
    $400-450/Oz

    Be careful, people will try to get you for $75 an eighth, $140 a quarter, and I've even been told $600 an oz of kush from an old connect.
     
  13. Like I said prices will vary. Some guys I know would give me a half Ounce for 170, a quad for 100, some would even ask me if I wanted 3 grams for 50 or pay 60 for 3.5. So I guess it all depends on who you're buying it from.
     

Share This Page