Food and Drug Administration (FDA) Disclosure:

The statements in this forum have not been evaluated by the Food and Drug Administration and are generated by non-professional writers. Any products described are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

Website Disclosure:

This forum contains general information about diet, health and nutrition. The information is not advice and is not a substitute for advice from a healthcare professional.

business question regarding brownies

Discussion in 'Apprentice Marijuana Consumption' started by Dubya, Sep 29, 2010.

  1. Hey all, I tried searching to no avail so here you go.

    Im thinking of making and selling brownies, since I have to take a gov't piss test I cant buy or smoke. but I can SELL and make some money.

    Im just curious about profits off special brownies. nobody around my circle sells them and i think its an untapped market around here.

    So here are the details

    the stuff we buy is 20g, 60 1/8 etc and its generally named dank (roomies just bought a sack of mango flame)

    First Im wondering if this would be a profitable route to take, assuming 1 batch of brownies needs 1 cup of 'oil' how much jane should i use per cup to make these brownies affordable for the consumer/ cost efficient for me.

    Im quite business minded so Im not going to buy a 1/2 my first run. probably going to buy a sack and see how fast I can flip it. I feel like I have a decent connect web but im not sure how many people want brownies.

    Second, how much is a reasonable price for brownies containing dank weed. (should I even use dank? Im more of a quality over quantity, but how it tastes is not a concern)

    Third, what are your tips/recommendations/good websites for a quality thc infused oil.


    all advice is welcome, thanks in advance
     
  2. Can't talk about dealing here.

    Rules
     
  3. i dont know about using that dank shit, whenever ive made them weve tossed in a half o of mids per tray/box of mix, and then sold the brownies for 5 bucks. theyd get you mad stoned and 5*16=80, and the sack was like 40 or something so yeah you deff make money.

    as far as using dank, sure you can do it, but im not sure if itd be as profitable because of the price. it could be allright because you wouldnt have to use as much bud for an equal ammount of potency but thats untested territory for me.

    the demand for brownies is always good, at least for me. people are ususally hesitant at first because they don't know forsure if there flame or what, but a few hours after the first one gets eaten you will forsure have a lot of ppl trying to buy.
     
  4. My apologies, this was a strictly hypothetical situation so I figured it was ok. feel free to delete
     
  5. also, imo, you just don't need high quality bud to make high quality oil and thus hq brownies
     
  6. Get low quality weed and a lot of it!
     

Share This Page