Dismiss Notice
Food and Drug Administration (FDA) Disclosure:

The statements in this forum have not been evaluated by the Food and Drug Administration and are generated by non-professional writers. Any products described are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

Website Disclosure:

This forum contains general information about diet, health and nutrition. The information is not advice and is not a substitute for advice from a healthcare professional.

3 grams for 2

Discussion in 'Beginner Cannabis Consumption & Tips' started by extra, Mar 17, 2010.

  1. So me and my friend are going to this party, so we decided to bring weed along. neither of us have touched weed for a good 6 months. This is only my 3rd time smoking. My friend is getting 3 grams for 40 CDN dollars. Would 3 grams (probably mids) be enough to satisfy us for a few hours?
     
  2. 3g will deffinetly satisfy you for a few hours. If you haven't smoked in 6 months you're going to get pretty high. I'd recomend smoking a gram at a time between the both of you, then waiting an hour and so on.

    Have a good night, Happy Toking.
     
  3. 3 grams of mids for 40 is a hugeeee rip off. Mids is just above dirt weed dude. Most you'll be paying is $20-25 for that(around here it's $5 a g/of mids) And 3 grams would get like...2 of you high...not stoned.
     
  4. gram joint
    gram joint
    gram joint
     

  5. $40 isn't a bad deal since he probably doesn't have any connects. But he is in Canada, so it should be cheaper. But yeah, I have shitty connects and can't find anything around here under $50 per eighth. :(
     
  6. Canada? Mids? Sounds like a classic case of beastermania for you, smoke blunts and joints til its gone son
     
  7. Yeah i dont have very many connections. We're getting another one of our friends to go get it for us and i think he added an extra 10 for himself. And yeah i do live in canada but i live way up north and the weed isn't that great anyways where i am
     
  8. Yeah it costs more up north. I once knew a guy from around nunavut who paid 30 bucks a gram :O and where I used to live in Northern Ontario it was 20, and Now I live somewhere in Canada but about as sout as you can get, in this province, and now I pay 10 bucks a gram, 180 and ounce. (still to expensive for me.

    I also talked to a guy from way up north who said 50 bucks a gram, but I dont think I believe him
     

Share This Page