Jump to content

Welcome to Grasscity Forums - Register now for FREE
Register now to gain access to all of our features, it's FREE and only takes one minute.
Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Create an Account

Butter Prices?


  • Please log in to reply
 

#1
DigitalAids

DigitalAids

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • PipPipPip
  • 98 posts
Hey whats up, I'm just wondering what the prices are on butter and how many grams you would get for 20 bucks, I thought it was a gram but I jus wanted to clarify cause I got a connect that I'm buyin some off of tomorrow.

Similar Topics: Butter Prices?     x


#2
Danque

Danque

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • PipPipPip
  • 32 posts
there really are no set prices. because you dont know exactly what your buying. you could buy a tub full of butter cooked with a zip of dank, you could be buying one with a gram of schwag. hell you could just be buying straight up butter.

honestly if it were me, i would just buy my own weed and make the butter myself. i wouldnt go through with it unless you know the guy pretty well and KNOW that he wont rip you off.

happy toking :smoke:

#3
m3t4lm4n222

m3t4lm4n222

    Support I-1149

  • Registered Upgraded
  • 344 posts

Hey whats up, I'm just wondering what the prices are on butter and how many grams you would get for 20 bucks, I thought it was a gram but I jus wanted to clarify cause I got a connect that I'm buyin some off of tomorrow.


If by butter you mean Marijuana, a lot of people say $20 to the gram for dank, but I only pay $15 to the gram for medical from a friend so...I don't know, I guess it depends on your area. Just see what your dealer gives you, if he gives you less then a gram say "Yo boy, thats not enough brah"

If your talking about weed butter...make it yourself, its easy.

Edited by m3t4lm4n222, 11 February 2011 - 06:45 AM.


#4
Dr RealGood

Dr RealGood

    The Dude Abides

  • Registered Upgraded
  • 1,454 posts
Are you talking about weed butter? I've never heard of people buying grams of butter, but It all depends on the potency. Unfortunately there is easy way to tell the potency unless you made it... or you ate it.

#5
DigitalAids

DigitalAids

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • PipPipPip
  • 98 posts
Ye it's legit though. I've had a couple of people tell me it's good shit so far, my friend said he tried it and he was fucked off two tokes.

Oh and yeah I'm talking about weed butter.

Also it's 10 dollars a gram here for dank bud, you're gettin ripped off son.

Edited by DigitalAids, 11 February 2011 - 05:37 AM.


#6
TBPro

TBPro

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 179 posts

Ye it's legit though. I've had a couple of people tell me it's good shit so far, my friend said he tried it and he was fucked off two tokes.

Oh and yeah I'm talking about weed butter.

Also it's 10 dollars a gram here for dank bud, you're gettin ripped off son.

you don't smoke weed butter bro, you eat it.

#7
Dr RealGood

Dr RealGood

    The Dude Abides

  • Registered Upgraded
  • 1,454 posts

you don't smoke weed butter bro, you eat it.


correct.

#8
DigitalAids

DigitalAids

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • PipPipPip
  • 98 posts
Welp, I was doing research on the internet and it seems that way, everyone around here calls it butter though...like legit everyone says they smoke butter??? There's honeyoil too but people claim that butter is better and gets you higher.

Edit: TURNS OUT I'M TALKING ABOUT BUDDER, google image it.

Edited by DigitalAids, 11 February 2011 - 06:35 AM.


#9
sublimesun

sublimesun

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 1,668 posts
butter is just whipped bho and/or quiso. you add heat and whip the bho/quiso, its helps purge the excess butane from the oil and makes it more malleable . if its any good (medicinal quality) it ranges from 40-70 bucks a gram. its cheaper to make yourself.

Edited by sublimesun, 11 February 2011 - 06:37 AM.


#10
Dreadlocker

Dreadlocker

    Stay Wild!

  • Registered Upgraded
  • 4,392 posts
butter is not better then honey oil

at the clinic cannabutter is 15 dollars per 1/4 stick. 1/4 stick = about 10 good doses for me. i think they use 1lb butter + 1oz sugar leaf.

#11
DigitalAids

DigitalAids

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • PipPipPip
  • 98 posts
Or don't look at my edited post, Budder not butter, budder look it up on google images. Don't type butter, it's budder it does make a difference. Shit looks like intense version of honey oil so ye it probably is better.

#12
sublimesun

sublimesun

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 1,668 posts

Or don't look at my edited post, Budder not butter, budder look it up on google images. Don't type butter, it's budder it does make a difference. Shit looks like intense version of honey oil so ye it probably is better.

read my post. jesus. its not better, its the same thing, just purged and whipped.

#13
DigitalAids

DigitalAids

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • PipPipPip
  • 98 posts
Cannabutter is for baking, you don't fuckin bake with budder. Please just look up budder before you comment back because there's a distinct difference between both. Budder is pure thc, well almost about 97% says information I found on google.

#14
sublimesun

sublimesun

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 1,668 posts

Cannabutter is for baking, you don't fuckin bake with budder. Please just look up budder before you comment back because there's a distinct difference between both. Budder is pure thc, well almost about 97% says information I found on google.

you can bake with budder to. noob

#15
Lunati

Lunati

    Loading...

  • Registered Upgraded
  • 792 posts
I usually get I Cant Believe it's Not Butter for around .20 a gram but the green budda its like 10 bucks a gram.

#16
Bakedmagiii

Bakedmagiii

    Corpseblender.

  • Registered Upgraded
  • 1,330 posts
Its not something that is often sold.
Buy it from a friend if he makes some or something, otherwise you don't know how potent it would be.
You would want to buy a stick at least for baking (you use it like regular butter) and the priced would depend on the quality of green used.

#17
DigitalAids

DigitalAids

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • PipPipPip
  • 98 posts

you can bake with budder to. noob


Alright well you can cook with budder, it just wouldn't really be practical, I'd much rather smoke it before ingesting it.

Also thanks man, 10 a gram? I think it's 20 here. Not sure though I could prolly talk him down.

#18
m3t4lm4n222

m3t4lm4n222

    Support I-1149

  • Registered Upgraded
  • 344 posts

Ye it's legit though. I've had a couple of people tell me it's good shit so far, my friend said he tried it and he was fucked off two tokes.

Oh and yeah I'm talking about weed butter.

Also it's 10 dollars a gram here for dank bud, you're gettin ripped off son.


I'm talking stuff from a dispensary, not just dank bud.

Either way, if someone pays $15 for 1G of dank they may not be getting ripped off. Prices are different everywhere. Example? Some people pay $40 for 1/8th, some people pay $50 for 1/8th, some even pay $60 for 1/8th.

Btw, if your Dank isn't fucking you up off a single hit, your not getting dank.

Edited by m3t4lm4n222, 11 February 2011 - 06:52 AM.


#19
sublimesun

sublimesun

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 1,668 posts

Alright well you can cook with budder, it just wouldn't really be practical, I'd much rather smoke it before ingesting it.

Also thanks man, 10 a gram? I think it's 20 here. Not sure though I could prolly talk him down.

its more that 10-20 if not somebody is retarded and u should buy it all.

#20
DigitalAids

DigitalAids

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • PipPipPip
  • 98 posts

I'm talking stuff from a dispensary, not just dank bud.

Either way, if someone pays $15 for 1G of dank they may not be getting ripped off. Prices are different everywhere. Example? Some people pay $40 for 1/8th, some people pay $50 for 1/8th, some even pay $60 for 1/8th.

Btw, if your Dank isn't fucking you up off a single hit, your not getting dank.


Fair enough, I know Washington is 40 an eighth. I get an eighth for 25 bucks here. Rarely you'll have to pay 30 for a bag of really good dank but I live in BC. Also ye I saw on another thread someone could get a gram for 45, damn. Anyways ima peace it to bed thanks for the help.




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users