Jump to content

How much does a pound cost?

  • by silky--
  • Mar 10 2010 11:39 PM
  • 22 Replies
  • Please log in to reply
  • aint no heaven for a thug

  • silky--
  • Registered Upgraded
  • 116 posts

Posted 10 March 2010 - 11:39 PM

Hey guys,
My dealer isn't picking up, so I thought I might ask you guys: If I was going to buy one pound of weed in vancouver, how much would it cost?
I can get an ounce for around 180$... a gram is 10$.
I am going to tell the dealer that I am going to sell it :) How much do you think someone who sells ounces for 180 will get me a pound for?

Edited by silky[], 10 March 2010 - 11:45 PM.

Replies (22)

Similar Topics: How much does a pound cost?     x


  • Registered User

  • Sickleg
  • Registered Upgraded
  • 886 posts

Posted 10 March 2010 - 11:55 PM

I would change your post so it doesn't talk about dealing. I honestly have no idea how much a pound costs, as I can't imagine owning that much unless I started growing.

  • Registered User

  • Mary-I-Wanta
  • Registered Upgraded
  • 726 posts

Posted 10 March 2010 - 11:57 PM

I would change your post so it doesn't talk about dealing. I honestly have no idea how much a pound costs, as I can't imagine owning that much unless I started growing.


He was being sarcastic, i know what he means.. Like usually when someones buying for selling they get it farely cheap, but for personal use it seems to be more $.

  • aint no heaven for a thug

  • silky--
  • Registered Upgraded
  • 116 posts

Posted 10 March 2010 - 11:59 PM

He was being sarcastic, i know what he means.. Like usually when someones buying for selling they get it farely cheap, but for personal use it seems to be more $.


Yeah exactly, me and a bunch of my buddies are all pitching in and gonna have a huuge smoke-fest, so we're trying to get a pound of decent weed on the minimum!

  • Banned

  • Gooch_Goblin69
  • Banned by Moderators
  • 1,943 posts

Posted 11 March 2010 - 12:00 AM

Lb's are ussualy between $3000 for the best stuff and $1500 for schwag, mabye even less.

  • aint no heaven for a thug

  • silky--
  • Registered Upgraded
  • 116 posts

Posted 11 March 2010 - 12:06 AM

No, I mean a gram is 10$. An ounce is 180$, therefore 100$ discount. A pound is 16 ounces , 180 an ounce, so 2880$ if I buy it all at the price I get ounces for. How much discount does a pound give?

Edited by silky[], 11 March 2010 - 12:08 AM.


  • ʞɔnɟɹǝʇsnןɔ ɯǝ

  • spongbobrules
  • Registered Upgraded
  • 275 posts

Posted 11 March 2010 - 12:10 AM

depends on your dealer sir.

  • Banned

  • Gooch_Goblin69
  • Banned by Moderators
  • 1,943 posts

Posted 11 March 2010 - 12:10 AM

It varies from seller to seller. individual people set prices based on supply and demand, not some sort of universal price setting mechanism.

  • aint no heaven for a thug

  • silky--
  • Registered Upgraded
  • 116 posts

Posted 11 March 2010 - 12:13 AM

I'm thinking a qp is like 700... idk

  • Banned

  • Gooch_Goblin69
  • Banned by Moderators
  • 1,943 posts

Posted 11 March 2010 - 12:32 AM

A QP of dank shit is $800 ussualy in bellingham, three hours from here, 30 minutes from canada. Here in central wa where that shits hard to find a QP can go for $1000, cause people are dicks and charge $275-$300 an ounce.

  • Registered User

  • PipPip
  • ☮Johnny☮
  • Registered Upgraded
  • 24 posts

Posted 11 March 2010 - 12:50 AM

Now, forgive me for my lack of knowledge (this is the apprentice toker section), but something doesn't seem right about telling your dealer that you're buying just to sell it.. Maybe it's just because I live in a ghetto ass town on the border where every dealer I've met in my travels has been a big-ass vato that owns at least one gun. I don't know.

  • aint no heaven for a thug

  • silky--
  • Registered Upgraded
  • 116 posts

Posted 11 March 2010 - 04:59 AM

I live in a quiet little valley, where everyone has too much drama to care about what anyone does with their weed...

Think of it like this: me smoking it, is just better for the dealer than me taking his customers, isn't it?

  • Registered User

  • PipPipPip
  • SmokethatDro
  • Registered Upgraded
  • 50 posts

Posted 11 March 2010 - 05:14 AM

About 2200-2400 in vancouver i think

3700 where im at it sux

  • Humboldt Grown

  • vertiN
  • Bronze Member
  • 1,470 posts

Posted 11 March 2010 - 05:18 AM

If you buy a pound...You dealer will already know you are gonna sling it

  • Registered User

  • Jackman6123
  • Registered Upgraded
  • 544 posts

Posted 11 March 2010 - 05:47 AM

omg, why would you buy a pound? that is a felony amount of narcotics man and what are you going to do with all of it?

  • Guest_LetFireFall_*
  • Unregistered / Not Logged In

Posted 11 March 2010 - 05:48 AM

;6964929']Hey guys,
My dealer isn't picking up, so I thought I might ask you guys: If I was going to buy one pound of weed in vancouver, how much would it cost?
I can get an ounce for around 180$... a gram is 10$.
I am going to tell the dealer that I am going to sell it :) How much do you think someone who sells ounces for 180 will get me a pound for?


Probably 2 grand flat. I'm getting oz's for 140 and a P is running 1600.

  • Midnight Toker

  • Doobie-Doo!
  • Registered Upgraded
  • 163 posts

Posted 11 March 2010 - 05:51 AM

i get a pound where i live for around 800 dollars of some light green fluff that is pretty skunky.. sometimes 9 though. its not super dank but i mean.. you smoke a regular size bowl and get high. i would guess your dude would let you have a pound for 2500 but there is no tellin for sure

  • Alaskan Thunderfucker

  • PipPip
  • sauerkraus
  • Registered Upgraded
  • 12 posts

Posted 11 March 2010 - 10:55 AM

How much do you think a kilo would cost? And also, where could I get it? I don't think any of my friends have the hookups to get me a huge brick. Would I have to find a grower or do lowly street dealers carry around that much?

Oh, this is a serious question. I'm going on a really long road trip this summer. A solid steel airtight box inside another one with the bag wrapped in duct tape inside can get through american borders rite?

  • aint no heaven for a thug

  • silky--
  • Registered Upgraded
  • 116 posts

Posted 11 March 2010 - 08:25 PM

I'm pretty sure a kilo is like 5000$...

  • Stackin paper

  • steadytokin
  • Registered Upgraded
  • 575 posts

Posted 11 March 2010 - 08:28 PM

Depends on the grade you cant really get an accurate answer.....from $500-$5000




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users