Jump to content

Welcome to Grasscity Forums - Register now for FREE
Register now to gain access to all of our features, it's FREE and only takes one minute.
Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Create an Account

How much does the weed cost where you live?


  • Please log in to reply
 

#1
Guest_njhippie_*

Guest_njhippie_*
  • Unregistered / Not Logged In
I live in northwestern Jersey (the rural area) and a gram of mids goes for $20 while headies is usually $25.

A quarter O (what I like to buy when I have the money) of mids is $100 and headies $120.

I'm interested to hear what kind of deals people get from around the country.

#2
kevin5908

kevin5908

    midnight toker

  • Registered Upgraded
  • 147 posts
milwaukee

50 for an eighth for dank

70 for a half of mids

#3
inna_di_red

inna_di_red

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 209 posts
$20 for a gram of mids???

I pay $10 for a gram of mids and $20 for dank(jack herer, white widow, ak)

$100 for a quarter O is really high too, I could get an ounce of mids for less than $100.

Maybe you should look for a new dealer cause I think you might be getting ripped :confused:

#4
TDWPfan111

TDWPfan111

    Blazed All Day

  • Registered Upgraded
  • 818 posts
wow..those prices are high

10 for a 1.5 gram of mids..
50 for a quarter ounce of mids..
90 for a 1/2

10-20 for anything like KB,hydro, any high grade shit like 20 but we dont get much high grade

#5
Willy420

Willy420

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • PipPipPip
  • 40 posts
i get a g of high mids for 15 but my brother is good friends with the guy so i get 1.5gs for 20. THen if i go to my guy i can get a quarter of schwag for 50 which i use for filler in jays and cooking Ect.... because for some reason its got a really good taste.

Willy

#6
Blix

Blix

    Three Strange Days

  • Gold Member
  • 7,471 posts


#7
Face McPalm

Face McPalm

    Banned

  • Banned by Moderators
  • 504 posts
Around here terms like dank and mids don't exist.

It's either good pot, or it's not.

An ounce of good pot can cost me between $100-$160.

#8
Headies123

Headies123

    Know whats great? Weed.

  • Registered Upgraded
  • 192 posts
Our area tends to be outrageous. were far from canada and far from mexico so most of the stuff we see around here is brick middies or really small batches of headies from local guys.

average prices:

mids- 25-35 an eighth
kb- 45-60 an eighth
headies- 65 and up

it can get painfully dry around here though and ive seen mids going for as much as 45 an eighth and i once was offered a gram of headies for 35. i wish i had a better opprotunity to grow, just so i could afford to smoke year round.

#9
Headies123

Headies123

    Know whats great? Weed.

  • Registered Upgraded
  • 192 posts

Around here terms like dank and mids don't exist.

It's either good pot, or it's not.

An ounce of good pot can cost me between $100-$160.



Where are you from? and i have a hard time believing that $160 an oz weed can ever be "good"

that said, i hope that its true because it would make you a very fortunate man.

#10
gamemastax

gamemastax

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • PipPip
  • 23 posts
I'm from nothern Vermont.

Everybody refers to weed as "indoor" "outdoor" and "headies" (regardless as to whether it was actually grown outdoors or indoors, its more a reference to the quality). No other terms exist except some kids that think they are cool and refer to dank weed as "AK-47".
"Outdoor" costs 25-40 an eighth, 80-140 an oz, around 600-800 for a QP.
"Indoor" costs 35-45 an eighth. 120-150 an oz, 800-1200 a QP
"Headies" are ridiculous and cost 45-65 an eighth, 160-250 an oz, and 1000-2000 a QP (it varies).

Where are you from? and i have a hard time believing that $160 an oz weed can ever be "good"

that said, i hope that its true because it would make you a very fortunate man.


As I said above. 160 is average, if a bit pricey, for "good" weed around here. Weed is pretty cheap 'round these parts, I feel.

#11
muzikman88

muzikman88

    Senior Member

  • Gold Member
  • 1,467 posts


#12
420Haze

420Haze

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 743 posts
1/8 of mids usually runs about $30-$35 here in Tucson, AZ. We got mostly dirt from Mexico though, but occasionally we have some good shit come through and it'll run about $50 for an 1/8.

#13
Headies123

Headies123

    Know whats great? Weed.

  • Registered Upgraded
  • 192 posts

I really hate these threads. Theres a new one every week and they're all the same.

Prices are different everywhere.

Just because you get 37 grams for $8 doesnt mean the guy paying $20 a gram is getting ripped off.

Different areas/different prices.


I agree completely. Ive had friends who cant believe that i pay what i do for good weed. thats just what it costs here and i dont have a choice if i want to smoke. all of you out there who are buying good shit for under 50 an eighth are blessed and im pretty jealous. think of me next time you spark one of your super cheap joints haha

#14
nfs924

nfs924

    Bronze member

  • Bronze Member
  • 1,660 posts


#15
rjk844

rjk844

    Banned

  • Banned by Moderators
  • PipPipPip
  • 90 posts

I live in northwestern Jersey (the rural area) and a gram of mids goes for $20 while headies is usually $25.

A quarter O (what I like to buy when I have the money) of mids is $100 and headies $120.

I'm interested to hear what kind of deals people get from around the country.


Ouch those prices hurt my ears! In OKC I can get high mids 1.5g for 5$ and 60$ an oz and dank is 20$g unless its bomb shit like the purp I got last week was 25$g but I got 3g for 60 cause I'm cool with the guy

#16
MandalaSmoker

MandalaSmoker

    I love you

  • Registered Upgraded
  • 4,860 posts

Ouch those prices hurt my ears! In OKC I can get high mids 1.5g for 5$ and 60$ an oz and dank is 20$g unless its bomb shit like the purp I got last week was 25$g but I got 3g for 60 cause I'm cool with the guy

Hello,I live pretty damn close to you.I know a grower and grow myself.I dont smoke mids(not saying its bad)but for 1.5 for only 5$ are you sure your not getting Brick?
Also I have been getting C99 and a few other strains for 300$ an ounce right from the grower.I know one person that is selling "purps" for 25$ wich imo is too expensive.It isnt really purple but has purple hues on it.Okay smoke but not worth the 25$.You could probably do better seeing as I live pretty close to you.

#17
DougWilson

DougWilson

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • Pip
  • 3 posts

I'm from nothern Vermont.

Everybody refers to weed as "indoor" "outdoor" and "headies" (regardless as to whether it was actually grown outdoors or indoors, its more a reference to the quality). No other terms exist except some kids that think they are cool and refer to dank weed as "AK-47".
"Outdoor" costs 25-40 an eighth, 80-140 an oz, around 600-800 for a QP.
"Indoor" costs 35-45 an eighth. 120-150 an oz, 800-1200 a QP
"Headies" are ridiculous and cost 45-65 an eighth, 160-250 an oz, and 1000-2000 a QP (it varies).



As I said above. 160 is average, if a bit pricey, for "good" weed around here. Weed is pretty cheap 'round these parts, I feel.



That doesn't make sense at all. It actually costs more to pick up a QP than it does to pick up 4 oz. by your logic

#18
Wiggy1138

Wiggy1138

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 338 posts
350-400 oz of dro/dank
140 for a oz of mids
60 oz. shwagg

#19
theduckbeast

theduckbeast

    Stoner for Hire.

  • Registered Upgraded
  • 168 posts
Well im in Australia, i think our dollars are almost even?

But the herbage here is good and all but its rare that you would ever get a brand name strain to be honest. Mainly just hybrids...

2grams AU$20
5grams AU$45
1/4 O AU$70-$80
1/2 O AU$110
full O AU$200

Always good herbage just not a brand..

The Duck.
  • ill_will likes this

#20
Guest_LetFireFall_*

Guest_LetFireFall_*
  • Unregistered / Not Logged In
Gatineau Quebec
$10=1 gram
$15=2 grams
$20=3 grams
$25=3.5-4 grams
$40=7 grams
$75=14 grams

An ounce is 120-180$ depends who you go to.

I have another guy where a gram is 3$ and an ounce is 50$.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users