Jump to content

Welcome to Grasscity Forums - Register now for FREE
Register now to gain access to all of our features, it's FREE and only takes one minute.
Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Create an Account

Price of Weed


  • Please log in to reply
 

#1
Pupa Bagoonta

Pupa Bagoonta

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 117 posts
Well ive been smoking for about a month now, and im not really sure on the price of weed, and i think ive been getting ripped off. So what i would like to know is the price of some decent quality price range.

Like prices of:

a Nick-?
a Dime-?
a Gram-?
a Ounce-?

Im probly gonna buy a gram of purple kush for $30, and im guessing thats a good price?

srry for posting more than 1 of this thread, my computer is being stupid....

Similar Topics: Price of Weed     x


#2
2nds

2nds

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • PipPipPip
  • 75 posts
1.0 - $15
1.3 - $20
1.7 - $25
2.0 - $30
3.5 - $50
7.0 - $100
14.0 - $150
28.0 - $250

These are average prices in the Orange County, California area.

Never pay $30 a gram for anything unless its bomb hash. $30 for a gram of bud is ridiculous even if it is purple. Don't be fooled by the color.

#3
Pupa Bagoonta

Pupa Bagoonta

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 117 posts
so what are those numbers? 1.0 is 1 gram? and so and and so forth?

#4
KittensOnPCP

KittensOnPCP

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 585 posts
a nick ( a nickle - 5 cents) would be around .5 grams, and cost about $5.
a dime (10 cents) would be about 1 gram, and cost about $10.
See the name for those would be just adding a 0 to the end and changing the decimal place.
ex.
dime - $.05 now a dime in real currency - $5
an ounce is 27 grams, most dealers take the price cown significantly by the amount. You get 27 grams at $10 each, that equals 270.00
27.00 x $10 = $270.00
and some dealers take the price for an ounce down (buying wholesale).
a dime

#5
refer madness

refer madness

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 159 posts
a gram of kush around here in south texas would cost around $25

#6
KittensOnPCP

KittensOnPCP

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 585 posts
Damn, you guys have expensive weed.

#7
Pupa Bagoonta

Pupa Bagoonta

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 117 posts
so what is 1.0 and 1.3, and 1.7? how much is that 1.0, 1.3 and 1.7 grams?

i live in south georgia by the way

#8
20fan

20fan

    aka thecannabispatchkid

  • Registered Upgraded
  • 754 posts
What region are you in? That makes a big difference. Can't help with single gram prices. Quanity is better. In the midwest, 1/4 oz. (7 grams) is $75 - $125 depending on how close to the source you are. $250-$350 for an Oz. (28 grams). That's for some dank. Jack Herer, Hindu Kush, Sensi Star, and Black Domina are what I've seen around here.

2nds is right about the color. Purple doesn't mean shit. They have supplements to help get the color. It could also mean that the plants were exposed to low temps. My White Rhinos would turn purple if the room dropped below 64. People are just trying to add a little bling to weed.

#9
kibbles

kibbles

    SWED

  • Registered Upgraded
  • 556 posts
1.0-1.2g=10 dollars
2.0-2.3g=20 dollars

thats all i normally buy in as i never have alot of cash on me.

#10
Pupa Bagoonta

Pupa Bagoonta

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 117 posts
so what is 1.0 and 1.3 and so on? are those in grams? cuz i just bought about 1.7 grams and it cost me $30 and he said that was cheap

#11
kibbles

kibbles

    SWED

  • Registered Upgraded
  • 556 posts

so what is 1.0 and 1.3 and so on? are those in grams? cuz i just bought about 1.7 grams and it cost me $30 and he said that was cheap

mine is in grams. and ya i would say u got ripped off quite bad, around here u could get that for 15 bucks, but then again different areas=different prices

#12
Wismoker14

Wismoker14

    Banned

  • Banned by Moderators
  • 267 posts

so what is 1.0 and 1.3 and so on? are those in grams? cuz i just bought about 1.7 grams and it cost me $30 and he said that was cheap


It all depends on the area and the level of your connection. If you have a connect that is a grower...it's obviously gonna be cheaper then say a connect that is 4-5 people from the grower.

But in all honesty..if you're paying over 25 a gram for even the finest dank you're overpaying.

1.7 for 30 is about average I'd say for dank.

#13
cupcheck

cupcheck

    Hit Me!

  • Registered Upgraded
  • 758 posts

a nick ( a nickle - 5 cents) would be around .5 grams, and cost about $5.
a dime (10 cents) would be about 1 gram, and cost about $10.
See the name for those would be just adding a 0 to the end and changing the decimal place.
ex.
dime - $.05 now a dime in real currency - $5
an ounce is 27 grams, most dealers take the price cown significantly by the amount. You get 27 grams at $10 each, that equals 270.00
27.00 x $10 = $270.00
and some dealers take the price for an ounce down (buying wholesale).
a dime



Least-informative thing I have read all day.

A dime of real money is 10 cents, not 5.
An ounce is 28 grams, not 27.
A dime bag is not a gram, it's roughly half a gram.
Maybe you are thinking Dub, which is a gram.

Regardless, whoever posted about OC prices is basically right on with what you will generally find, give or take a few dollars.

1.7 for 30 is definitely not bad, could be better though.

#14
20fan

20fan

    aka thecannabispatchkid

  • Registered Upgraded
  • 754 posts

so what is 1.0 and 1.3, and 1.7? how much is that 1.0, 1.3 and 1.7 grams?

i live in south georgia by the way



Look for a Florida connect. $30 is way too high no matter where you are at. Unless you are in prison .$30 a Gr.would be good price for dank in prison, but it would prolly smell like ass.

Weed prices go up for each hand it passes through. Figure out where they are getting it, then figure out how to get hooked up with them. Price goes down, the closer you get to the source. Right now, you are at the bottom of the ladder.Sucks to be you, but most of us have been there. I was lucky to have older brothers and cousins to look out for me. Good Luck

#15
Pupa Bagoonta

Pupa Bagoonta

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • 117 posts
so how much is a good price for 2 grams? all i know is my good friends bro has it so idk if he grows it or what....and does anybody have a pic of about a gram or so, so i can get a good example of about how much it is? cuz i dont even know if i got a gram....

#16
Evilpig

Evilpig

    ṃαÿøɾ øƒ ģɾαṡṡ

  • Registered Upgraded
  • 3,947 posts
PUPA. You posted this 3 times, I've replied to them all and said check my sig \/\/

weed price map

#17
20fan

20fan

    aka thecannabispatchkid

  • Registered Upgraded
  • 754 posts
Kush is very compact, so buds are dense. A gram shouldn't look like much if it's kush. 2 grams, maybe $35-$40 for you would be a good price.

#18
TheOne420

TheOne420

    Registered User

  • Registered Upgraded
  • PipPip
  • 18 posts
When I buy my stuff, i usually buy by the ounce and it runs me around 350, kinda high but i havent found a better price from anyone else.

#19
20fan

20fan

    aka thecannabispatchkid

  • Registered Upgraded
  • 754 posts
Tell him you want an 1/8th for $50-$55. That's 3.5 grams, and that is a fair price for you and your area.

#20
cupcheck

cupcheck

    Hit Me!

  • Registered Upgraded
  • 758 posts
1 gram fills up about a 1 inch by 1 inch baggie. 2 grams will cost you between 25 and 40 (very cheap to very expensive), 30-35 is more like it for 2 g's.




2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users


    Bing (1)